WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNOGRAFICZNEGO W OLSZTYNKU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNO...

Sanepid z nowoczesnym laboratorium

SANEPID W OLSZTYNIE
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie otworzyła laboratorium BSL-3.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie od lat jest czołowym ośrodkiem sanitarno-badawczym. To właśnie tu badano wirusa SARS-CoV-2 na początku pandemii. W stolicy Warmii i Mazur prowadzone są również inne badania, w tym izolacja wirusa grypy, służąca opracowaniu szczepionek przeciwko grypie. Teraz laboratorium jest jeszcze nowocześniejsze – i jeszcze bezpieczniejsze. „Laboratorium to umożliwia nam pracę z bardzo groźnymi wirusami, które są wysoce zakaźne. Niosą duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Ostatnią taką sytuację mieliśmy choćby z SARS-CoV-2. Staramy się przygotować na różnego rodzaju ryzyka, wyzwania, które może przynieść nam życie” – mówi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. Państwowa Inspekcja Sanitarna ma w całym kraju tylko jedno tak nowoczesne laboratorium, znajdujące się w Lublinie.

BSL-3 to prawie najwyższy stopień bezpieczeństwa ośrodków badawczych. Oznacza, że laboratorium spełnia standardy hermetyczności, dzięki którym pracownicy mogą badać najgroźniejsze drobnoustroje – cholerę, wściekliznę czy dżumę. Zastosowana technologia daje gwarancję, że wirusy nie wydostaną się poza placówkę. „Jest to jedyne tego typu laboratorium w regionie północnym. Będzie pozwalało na badanie czynników należących do trzeciej grupy zagrożenia biologicznego. To laboratorium zostało zaprojektowane po to, aby cała technologia pozwalała w bezpieczny sposób wykonywać tego typu badania” – zapewnia Sylwia Krzętowska, kierownik laboratorium. „W niektórych momentach to jest BSL3+, ponieważ między innymi pomieszczenia do wirowania są również w odpowiedni sposób zabezpieczone, do 4, którego laboratorium są tylko 2 w Europie, z tego co wiem aktywne. Niewiele już nam brakuje i mam cichą nadzieję, że nie będzie potrzeby takiej, aby znalazło ono zastosowanie” – dodaje Janusz Dzisko, dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Budowa laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie kosztowała ponad 11 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki dotacji z funduszy europejskich.