Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNOGRAFICZNEGO W OLSZTYNKU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNO...

"Wszystko na darmo"

KOPERNIK.TV
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie jako pierwszy na świecie wystawi adaptację powieści Waltera Kempowskiego. Premiera – już 29 maja.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie po raz kolejny pokazuje swoją wyjątkowość. Jako pierwszy na świecie wystawia sceniczną adaptację powieści Waltera Kempowskiego pt. „Wszystko na darmo”.

Najsłynniejsza książka Waltera Kempowskiego w ubiegłym roku ukazała się po polsku i z miejsca stała się bestsellerem. Jej akcja toczy się odbywa się zimą 1945 roku w miejscowości Georgenhof, gdzieś pomiędzy Olsztynem a Elblągiem. To wyjątkowe dzieło opisuje najpełniejszy obraz końca niemieckiego świata w Prusach Wschodnich oraz mechanizm faszyzmu. „Ten wybór wpisywał się z jednej strony no właśnie w taką odważną linię programową Teatru Jaracza, teatru Warmii i Mazur, a z drugiej strony w moje i innych współtwórców tego przedstawienia zainteresowanie dotykaniem takich tematów związanych ze wspólną pamięcią, takimi trudniejszymi momentami historycznymi, które jednocześnie mogą mieć bardzo takie współczesne rezonowanie” – mówi reżyserka spektaklu Weronika Szczawińska.

Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. „Wszystko na darmo” to również wizualne połączenie epickiego rozmachu i kameralności, które staje się rodzajem domowej apokalipsy. „My też żyjemy w obliczu katastrofy, tylko udajemy że tak się nie dzieje. Już nie mówiąc o wojnie w Ukrainie, ale jesteśmy też w obliczu katastrofy klimatycznej, a jednak codziennie jakoś tam przed samymi sobą i przed wszystkimi udajemy, że jej nie ma” – mówi Milena Gauer, odwtórczyni roli Kathariny von Globig.

Spektakl „Wszystko na darmo” będzie prezentowany na deskach Sceny Margines Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.