Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNOGRAFICZNEGO W OLSZTYNKU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNO...

Ostróda rewitalizuje - część I

OSTRÓDA
To miasto zmienia się w oczach. Zapraszamy na pierwszą część opowieści o rewitalizacji przestrzeni publicznej w Ostródzie.

Włodarzom Ostródy zależy, by miasto, mimo upływających lat, ciągle wyglądało pięknie i było przyjazne mieszkańcom. Dlatego ważną częścią strategii zarządzania miastem jest rewitalizacja szeroko pojętej przestrzeni publicznej, w tym terenów zielonych oraz obiektów.

Przykładami działań w sferze rewitalizacji, poza miejskim ratuszem czy bulwarami nad Jeziorem Drwęckim, mogą być obiekty w tak zwanych „Białych Koszarach”. Dzięki zaangażowaniu władz lokalnych
i współpracy z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim udało się całkowicie zmodernizować budynek, w którym mieści się obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy „Bratek”.

Kolejne przykłady działań rewitalizacyjnych znajdziemy tuż obok. Na zakupionej od gminy miejskiej działce, w jednym z już oddanych do użytku budynków, mieści się obiekt handlowy. Następny znajdujący się na terenie koszar jest obecnie gruntownie remontowany we współpracy
z samorządem miejskim. To nie wszystkie obiekty odzyskujące swój blask i posadowione na nieruchomościach zakupionych od miasta. Przykładem jest odbudowany przedwojenny ratusz.

Rewitalizacja objęła we wcześniejszych latach także budynek Dworca Kolejowego. Proces modernizacji rozpoczął się w 2010 roku, kiedy władze miasta wystąpiły do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem
o dofinansowanie. Umowę podpisano w roku 2012, wtedy też ruszyły prace, zakończone dwa lata później. Siedzibę znalazły tu organizacje pozarządowe. Działania te doceniono w 2015 roku, kiedy projekt odnowy dworca uzyskał pierwszą nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje”, w kategorii „Rewitalizacja”.

Nie można pominąć rozpoczętego procesu rewitalizacji podwórek. Na te działania miasto w budżecie na 2018 rok zarezerwowało 30 tys. złotych. Za te środki zakupione zostaną potrzebne materiały. Natomiast w prace władze planują zaangażować mieszkańców. Działania w tym zakresie powinny rozpocząć się już we wrześniu 2018 roku i potrwać około miesiąca.