WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNOGRAFICZNEGO W OLSZTYNKU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNO...

Powrót do Ojczyzny

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
19 stycznia Nowe Miasto Lubawskie świętowało setną rocznicę powrotu na mapy Polski. Byliśmy na obchodach tego wydarzenia.

19 stycznia jest dniem szczególnym w historii Nowego Miasta Lubawskiego. Właśnie tego dnia 1920 roku powróciło ono na mapy Polski. Władze miasta przygotowały liczne atrakcje i uroczystości mające na celu upamiętnienie setnej rocznicy tego wydarzenia. „To jest takie budowanie lokalnej tożsamości, budowanie patriotyzmu i mieszkańcy chętnie uczestniczą w tych wydarzeniach. Dzisiejszy dzień też pokazał, jak licznie mieszkańcy przyszli na nowomiejski rynek” - podkreśla Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz władz województwa warmińsko-mazurskiego. „Ważne jest to, że pamiętamy, ważne jest to, że jest tradycja” - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Jednym z punktów uroczystości było otwarcie Nowomiejskiej Izby Tradycji w Szkole Podstawowej nr 3. To miejsce, które ma w dzieciach i w dorosłych rozbudzić ciekawość historyczną i przybliżyć historię miasta i regionu. „W tej chwili młodzież odbiera historię jednostkowo. Bardziej na pewno angażują się w historię, jeśli coś się pokaże, jeżeli oni naocznie to odbierają, niż jeśli tylko się mówi do nich. Dlatego takie pomysły, jak nasza Izba Tradycji, czy wcześniej mieliśmy Izbę Pamięci, bardzo dużo wycieczek patriotycznych, wyjazdów i wtedy dzieci chyba są bardziej zainteresowane” - uważa Bożena Rutkowska-Marciniak, dyrektor SP 3 w Nowym Mieście Lubawskim. W nowopowstałej Izbie znajdziemy między innymi stare świadectwa, mundury i dokumenty. Zaproszeni goście mieli zaś okazję zwiedzić Izbę Tradycji oraz wpisać się do pamiątkowej kroniki.