WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNOGRAFICZNEGO W OLSZTYNKU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO - PARKU ETNO...

Warmia i Mazury - konkurs na dobry pomysł

URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Jaką pamiątkę przywieźć z wakacji na Warmii i Mazurach? Jak zdobyć pieniądze, gdy ma się pomysł na poprawę atrakcyjności i promocję lokalnej społeczności? Trzeba wziąć udział w konkursie.

Jak skutecznie wypromować region, jego walory turystyczne, jak przyciągnąć turystów, którzy wywiozą z Warmii i Mazur piękne wspomnienia, ale również pamiątki, które będą im przypominały wspaniały wakacyjny czas? Konkursy, granty, dofinansowania promujące najlepsze pomysły – samorząd województwa stara się pobudzić kreatywność mieszkańców regionu. „Praktycznie rzecz biorąc zarówno w Regionalnym Programie Operacyjnym, ale również z własnego budżetu mamy takie granty jak hasło „Łączy nas turystyka”. To blisko 200 tysięcy złotych na drobną infrastrukturę, taka niezbędną, punktową, przekazujemy we współpracy przeważnie z samorządami, żeby to, co ważne można było nawet małymi pieniędzmi zrealizować” - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Aby samorząd mógł skorzystać z funduszy projektu „Łączy nas turystyka”, wystarczył dobry pomysł, promujący turystyczne walory danej miejscowości. Przykład – w Kurzętniku postawiono na Mikołaja Kopernika, którego pomnik z 1973 roku, upamiętniający 500. Rocznicę urodzin astronoma, wymagał odświeżenia. W jednym z konkursów, w których startowały organizacje pozarządowe z Warmii i Mazur, celem było dofinansowanie regionalnych projektów dotyczących rozwoju turystyki. Pozytywną opinię zyskało 8 spośród 9 zgłoszonych, wśród nich Stowarzyszenie LGD „Łączy nas Kanał Elbląski”, które korzystając ze wsparcia samorządu województwa zrealizowało projekt „Diamenty Krainy Kanału Elbląskiego – miejsca przyjazne rowerzystom”.

Turyści poza pozytywnymi wrażeniami z wakacji poszukują też pamiątek. Stąd konkurs „Pamiątka z regionu Warmii i Mazur”. Lokalni artyści tworzą je w oparciu o legendy i prześcigają się w pomysłach na pamiątkowe gadżety. Może nim być zaczarowany kamyk, który w konkursie w 2020 roku zajął trzecie miejsce, lub wyjątkowy, bo warmińsko-mazurski magnes – pamiątka ulubiona przez turystów z całego świata, które w roku 2020 zajęły miejsce drugie. Na szczycie podium uplasowały się kubki żeglarskie.

Wszystkie konkursy organizowane przez samorząd województwa cieszą się ogromną popularnością – pozwalają promować region, wspierają lokalnych twórców, a turyści dostają możliwość nie tylko odwiedzania ciekawych miejsc, ale również zabrania do domu dobrych wspomnień zaklętych w lokalnych pamiątkach.